Hakkımda

Biyografi

Bursa’nın Karacabey ilçesinde doğup büyüdüm ve daha sonra tek başıma Bursa Nilüfer’e yerleşip burada yaşamaya başladım. 

Hobi/amatör olarak Web Site işleri ile uğraşan ve sosyal medya içerik üreticiliği yapan bir bireyim.

 

Eğitim

Normal bir seviyede ilk okulda okuduktan sonra, Karacabey Anadolu Teknik Lisesi’nde bilişim bölümünü as olarak kazandım, fakat daha sonra kendimi Elektrik & Elektronik bölümünde buldum.

Üniversiteyi ise Uludağ Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulunda Elektronik Teknolojisi ve Otomasyon bölümünü okuyup bitirdim. 

Üniversitede açılan Türk Telekom Akademiden telekomünikasyon üzerine eğitimler alıp telekomünikasyon sertifikasına sahip oldum.

Bilgisayar

Bilgisayar ile olan maceram 2006 yılında Windows XP işletim sistemiyle başlamıştı, ilk yıllarda bilgisayarı tamamen kurcalayıp oyun oynayarak geçirdiydim ve baya bir bozduğumdan daha önce gitmiş olduğum  internet kafede nasıl tamiri oluşunu izleyerek içimde bir merak oluşturmuş ve sadece oyun değil de sistemi de yavaş yavaş çözmeye başlamıştım.

2007 yılında oyuncu topluluğu olan [Z]Group ile tanıştıktan sonra bilgisayar bildiğimi daha fazla geliştirmiştim, topluluğun websitesini görünce acaba nasıl işliyor, nasıl server kuruluyor nasıl sistem işliyor, direyerekten daha detaylı işler yapmaya başlamış ve free hosting üzerinden bazı site denemeleri yapmıştım.

Oyunu sadece oynamak yerine geliştirmek içinde çeşitli yazılımlarla oyun içerisine yamalar yapmış, haritalar eklemiş sunucunun yazılımı da yaparak hem web, hem de yama yapmaya başlamıştım, hem web düzenlemeleri hem de oyun içi yamalar yapabiliyordum artık.

Daha sonra bilgisayarımı tamirciye götürmek yerine donanım ve yazılımı hakkında daha da engin bilgilere sahip olduğumda tamamen yapabildiğim tüm arızalarını kendim yapmaya başladım, büyük ana kart arızaları haricinde.

Bilgisayar oyunculuğu ve içerik üreticiliği

İlk oynadığım bilgisayar  oyunu dümdüz yolda giderek yolun sağında ve solunda çıkan kişileri vurmaktı, internet bağlantısı bağlandığında Metin2 ve SA:Mp gibi oyunları oynamaya başladım ve o zamanın meşhur karakteri olan EdiLee takma adını kullandım ama başkasının adını kullanmak hoş olmayacağından ve web ortamında bilenen biri olamayacağımı düşünerek Lunaci adını kullanmaya başladım, daha sonra çeşitli yamalar yaptıktan sonra, ByLunaci veya LunaciTR gibi çeşitli uzantılar ile kullanmaya başladım ve şuanda eskiye dönerek ByLunaci takma adını kullanmaktayım, aynı zamanda bu takma ad mod yapımcı kimliğimdir. 

SA:Mp ortamında epey fazla vakit geçirdiydim ve ilk video montajlarımı da burada başlayıp YouTube’da paylaşmaya başladım yaptığım çeşitli yamaların tanıtım videolarını paylaştım ve Youtube kanalım baya beklemediğim kadar fazla büyüdü, çeşitli oyun tanıtımları içeriklerde paylaşıyordum, daha sonra Youtube telif hakkı politikası gelince, neredeyse tüm yapmış olduğum içeriklerde müzik olunca hepsinden telif yemiş ve o zaman 50 bin abonelik kanalımı bir sinir ile komple silmiş ve bir süre içerik atmamıştım. Şu anda hem Twitch hem Youtube tekrardan başlamış durumdayım bu sektörde büyüyebileceğimi zaman gösterecek sadece. En fazla olarak SA:Mp’tan sonra War Thunder oynadım 1500 saatin üstünde.

Oyun tarzı olarak, aksiyon, FPS, strateji, hikayesi olan oyunlar ve gerçekçi olan olan oyunları oynamayı severim.

Web

2012 yılından beri hobi amaçlı web siteleri ve sunucularla uğraşıyorum, tamamen eğitimini almadığım için ve kendi başıma öğrendiğim için bu konuda kendime yetecek kadar bilgim var. İnternet ortamında bilinen adlarım ByLunaci, Lunaci, LunciTR’dir genellik Lunaci anahtar kelimedir asla değişmez.

Yer almış olduğum bazı projeler:

 • Turk365.org (2012-2013) => Genel olarak şuan ki Mynet gibi düşünebilirsiniz, forum, blog, internet üzerinden oyun oynama dosya ve resim yükleyerek paylaşma ve mail servisi mevcut olan video paylaşma ve izleme olan genel bir siteydi, ilk deneyimim o kadar çok büyüdü ki sunucular artık kaldırmıyor ve o zamanlar maddi olarak ta zorlandığım için mecburen kapattığım ve pişman olduğum bir proje.
 • MafiaTurk.org (2013- Halen)=> Mafia tarzı oyunlara Türkçe destek veren bol bol içerisinde yama ve yazılar bulunduran zamanında oyun içinde sunucu açmış olduğum bir forum, blog  ve oyun sunucusu, kapatmaya içim el vermediğinden sadece forum olarak açık.
 • SAMpZ.Net (2013-2015)=> Samp oyuncu topluluğu olan site, burada daha çok basit forum düzenlemeleri, güncelleme vb gibi konularda Co Adminlik yaptığım site.
 • Z-TR.com (2015-Halen)=>  Gaming sitesi, çeşitli forum ve editörlük işerini yaptığım ve bazı web düzenlemeleri yapmış olduğum site halen ara sıra devam etmekteyim.
 • WTTR.Net (2020-Halen)=> War Thunder Türkiye Platforumu, forum, blog, sunucular ve oyunculara ve filolara destek olarak açmış olduğum ve aktif olarak yer aldığım site.
 • cnrjenerator.com (2020-Halen)=> Jeneratör işleri ile uğraşan bir tanıdığıma açmış olduğum site.
 • bbaritim.Com (2021-Halen)=> Halen geliştirmekte olduğum su arıtma cihazları üzerine açılmış olan E-Ticaret ve şirket sitesi.
 • cengizkemec.com.tr (2021-Halen)=> Kişisel blog sayfam, şu anda bu sitedesiniz.
 • BizonGYM.com (2022 – Halen)=> Sporcu ekipmanları, bidon, shaker vb üretimi yaptığımız ve elektronik ortamda satış yaptığımız E-Ticaret ve şirket sitesi.

 

İş Hayatım

İlk olarak iş hayatıma Lise yıllarında başlamış ve yazdan yaza elektrikçide çalışarak bina tesisatı yapma gibi işlerde bulundum, sıfırdan bir dairenin elektrik tesisatını yapabiliyordum, ama uzun süreli çalışmadım tüm çalışmaları toplasam elektrikçide sadece bir buçuk yıl olarak çalışmışımdır.

Staj olarak toplam üç stajım oldu ikisi SÜTAŞ’ta elektrikçi olarak stajımı yapmıştım toplam dört ay gibi bir süre daha sonra Fimaks Makine sanayisinde Üniversite stajımı yaptım ve staj hayatım burada bitti.

Üniversite bittikten sonra yaklaşık beş veya altı ay gibi bir süre, Robert Bosch  Gmbh’de dizel enjektör üretiminde çalıştım.

Daha sonra askere gittiğimde Elektrik Güç Kaynakları üzerine eğitim aldım ve askeriyenin jeneratörlerine kontrollere başladım askerliğim boyunca, iki ay Eskişehir 1. Ana jet üs Komutanlığında güç santrali ve tüm pistteki jeneratörlerin kontrollerini yaptım ve iki ay gibi bir süre için Afyonkarahisar Hava Meydan Komutanlığına göreve çağrıldım ve oradaki jeneratörlerin kontrollerini yapmaya başladım ve Terhis oldum.

Sonrasında 2019 Ekim ayında terhis olduktan sonra özel sektörde Jeneratör işine devam etmekteyim.

Hobilerim

 • Balık tutmak.
 • Bilgisayar oyunları oynamak.
 • Yüzmek.
 • Bisikletle gezmek.
 • Müzik dinlemek.
 • Web, sunucu işleri ile uğraşmak.
 • Araç ile müzik eşliğinde seyahat etmek.
 • Fotoğraf çekmek.
 • Seyahat edip, yeni mekanlar ve bölgeler görmek.